Podłogi jesionowe

Skąd moda na podłogi jesionowe?

Jesion jest świętym drzewem w Skandynawii. Tam według legend jest nazywany Yoggrasil i prezentuje się jako drzewo z koroną sięgającą niebios. Na jego najwyższej gałęzi możemy zobaczyć boskiego ptaka, pilnującego porządku na ziemi. Także Słowianie cenili jesion za jego właściwości lecznicze, a sen pod jesionem miał krzepić śmiałków zarówno na ciele jak i umyśle. Miał dawać także mądrość. Być może te historie przekazywane z rodziny na rodzinę sprawiły, że
deski jesionowe na podłogi są teraz bardzo chętnie wybierane przez klientów.

Właściwości deski jesionowej

Te wykonane w 100% elementy z prawdziwego drewna sprawdzają się świetnie w budynkach mieszkalnych oraz budynkach użyteczności publicznej – biurach, urzędach, teatrach. Z uwagi na to, że deski jesionowe są dostępne w wielu dekorach i wykończone lakierem bądź olejem, przystosowanie podłogi jesionowej do wystroju wnętrza jest niezwykle proste.

Podłogi z desek jesionowych są więc cenione z uwagi na piękny wygląd, łatwość montażu oraz możliwość nieskomplikowanej renowacji. Pięknie eksponują meble, a dzięki temu że nie przyciągają kurzu sprawdzą się z powodzeniem w domach alergików. Budowa desek sprawia również, że podłogi jesionowe są wyjątkowo odporne na zmiany wilgoci czy temperatury. Dlatego są to często wybierane podłogi w domach, gdzie preferowanym ogrzewaniem jest podłogowe elektryczne czy wodne.

Wzory i kolory podłóg

Podłogi jesionowe występują we wzorach:
– jasna lakierowana o wyraźnym rysunku słoi, z trzema pasmami klepek
– jasna lakierowana na wysoki połysk z trzema pasmami klepek
– jasno-mleczna
– barwiona na szaro z matowym lakierem
– barwione na ciemno, szczotkowane i lakierowane na ciemno
– bielone, szczotkowane i wykończone białym matowym lakierem
– ciemnobrązowe o ozdobnym słojowaniu
– o litych deskach z matowym lakierem
– szare, szczotkowane i fazowane, pokryte matowym lakierem
– ciemne z wyraźnym usłojeniem

Układanie – etapy montażu

Ułożenie podłogi z desek jesionowych na przykładzie budynku mieszkalnego o podłożu z płyty OSB

1. Etap pierwszy to przeszlifowanie płyty OSB, którego celem było pozbycie się zabezpieczającego ją wosku.
2. Etap drugi to klejenie podłogi z fazowanych desek jesionowych, przy użyciu kleju dwuskładnikowego poliuretanowego o bardzo dobrych parametrach technicznych. W tym etapie w razie łączenia desek np. ze schodami konieczne jest zostawienie miejsca wokół otworu schodowego, a następnie wstawienie tam elementów drewnianych z jesionu (nosków)
3. Etap trzeci to cyklinowanie i olejowanie, po około 3 tygodniach od ułożenia podłogi. Taki czas jest konieczny dla aklimatyzacji desek.

podłogi jesionowe układanie kraków