Listwy przypodłogowe

Listwy przypodłogowe, inaczej cokoły, są koniecznymi elementami wykończenia podłogi, dzięki którym możliwe jest estetyczne i płynne ukrycie połączenia między ścianą a podłogą. Dzięki bogactwie wzorów, materiałów i kolorów możliwe jest niemal idealne dopasowanie listew do wyglądu podłogi, mebli czy do zachowania spójności wnętrza.

Funkcje

Poza standardową funkcją wykończeniową listwy przypodłogowe nadają się świetnie do ukrywania nierówności, niedokładnego malowania, a także do ukrywania przewodów elektrycznych, kabli telefonicznych i internetowych. Jeżeli w pomieszczeniu jest więcej kabli niż standardowo warto rozważyć szersze listwy. Ponadto ich stosowanie znacznie poprawia estetykę pomieszczenia maskując szczeliny dylatacyjne, chroni podłogę przed uszkodzeniami, kurzem, zanieczyszczeniami, również przed zalaniem – np. przy myciu powierzchni. Nie bez znaczenia jest również ułatwienie dbania o podłogę (odkurzanie) czy istotny wpływ na styl pomieszczenia i harmonijną całość wnętrza, wraz z ościeżnicami, framugami okiennymi, progami, drzwiami i okiennicami.

Tak więc mamy do czynienia z funkcjami estetycznymi jak i praktycznymi.

Rodzaje listew

  • listwy plastikowe białe – doskonale podkreślają elementy w domu czy mieszkaniu, pasując do niemal każdego wystroju wnętrza. Powiększają pomieszczenia, stylizują na wygląd angielskiego domu. Mogą być wykonane z poliuretanu lub MDF. Poliuretan jest materiałem wysoce wytrzymałym na uszkodzenia zewnętrzne, pleśń, grzyby, bakterię i wilgoć. Sprawdzi się w listwach układanych w przedpokojach, przy wejściu do domu, piwnicach, garażach, łazienkach i kuchniach – wszędzie tam gdzie jest wyższa wilgotność i ryzyko defektów. MDF to materiał z płyty pilśniowej o średniej gęstości, wyjątkowo giętki i elastyczny, z powodzeniem stosowany w listwach do pomieszczeń wymagających zakrzywień.
  • listwy przypodłogowe z PCV (polichlorek winylu) – najczęściej stosowane przy podłogach wykonanych z paneli lub drewna. Mają stosunkowo niską cenę, są estetycznie wykonane i praktyczne w użytkowaniu. Łatwe do zamontowania i zdemontowania, można je również przemalować w razie potrzeby. Listwy z PCV występują też w wielu drewnopodobnych wzorach co sprawia że ich dopasowanie do paneli czy podłogi jest stosunkowo łatwe.
  • listwy drewniane – najczęściej z drewna drzew iglastych. Pasują do wnętrz klasycznych i nowoczesnych, łatwo się je wykańcza, można również malować na dowolny kolor. Do nabycia w formie listew o różnym przekroju: wklęsłych, trójkątnych i ćwierćwałkowych. Ich wadą jest mniejsza elastyczność niż tych z PCV, mogą również mieć sęki, przy wyborze warto wybierać takie które są ich całkiem pozbawione.
  • listwy z polistyrenu: twarde i odporne listwy styropianowe. Łatwe w naprawie za pomocą kleju montażowego. Mogą być malowane na dowolne kolory.
  • listwy metalowe: najczęściej z aluminium lub stali nierdzewnej są wyjątkowo odporne na uszkodzenia, w użyciu w pomieszczeniach o ceramicznych podłogach (kuchnie, łazienki), a także często w przedpokojach i pomieszczeniach biurowych.
  • listwy przypodłogowe ożebrowane: mocowane do ścian pomieszczeń w całości pokrytych materiałem wykładzinowym. Dzięki żebrowaniu doskonale przylegają do powierzchni, maskując niewielkie nierówności. Stosuje się je z powodzeniem w biurach, salach zabaw i pokojach dziecięcych.
  • taśmy przypodłogowe: szybkie w montażu i bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Wystarczy przykleić między ścianą a podłogą, są giętkie i elastyczne.